A Tripont és az Interspect szakemberei referenciarepülést végeztek a Phase One új légi kamerarendszerével, a PayLoad P3-mal. Az új kamerarendszert egy DJI Phantom P4-el hasonlították össze. Az összehasonlítás kitér a felvételek minőségére és az ezekből készített pontfelhő és modell geometriai megbízhatóságára. A szakértők a felvételezést a 800 éves somogyvámosi csonkatornyon végezték el.


Az összehasonlítás során a szakemberek arra keresték a választ, hogy a két felvételezési megoldás, mennyire adja vissza a valóságot, és milyen pontosan a méreteket. A felvételezés során a specialisták azonos idővel 20-20 perccel operáltak, azonos magasságokon és távolságból reptették a drónokat és ugyanannyi fotót, körülbelül 600-600 képet készítettek az eszközökkel.
A Phase One P3 iXM 100 MP 35 mm lencséjével 25 méter távolságból akár 706 négyzetméternyi területet is képes lefedni. A dán kamerarendszer képei részletesek. Az iXM kamerák sajátossága, hogy széles dinamikatartománnyal rendelkeznek, így a képek az árnyékos részleteken is adatgazdagok. A Phase One megoldásával az árnyalatok terjedelme és gazdagsága miatt pontosabban és sűrűbben képződik le a pontfelhő, ez azért fontos, mert minél több ponton képződik le a vizsgált tárgy, annál könnyebb és pontosabb mérni rajta, mivel a pontok elhelyezkedése megbízhatóbb. A légi felvételezések során a részletgazdagság és a képdinamika nélkülözhetetlen.


A P3 Payload mérőkameraként tökéletesen működik. Az Interspect szakértőcsapata az Agisoft Metashape és a CloudCompare szoftvereit használta az adatok kielemzéséhez. A vizsgálat során a szakemberek a templom felületén több pontot kijelöltek, amit mérőszalaggal is megmértek. A szoftverrel kiértékelték a pontfelhők sűrűségét és pontosságát, mind a Phase One, mind pedig a DJI P4 esetében.
A mért felület mérőszalaggal 1,5 cm volt, míg a Phase One esetében 4 mm eltérést tapasztaltak, addig a DJI-jal 5 cm-t. A Phase One nagyfelbontású kamerafelvételekből több pont képezhető, melyek jobban a helyükön vannak.A képek adatgazdagsága abban is segít, hogy megértsük, mit látunk: a különböző talajfoltokat, a növényfajokat, az épületeken tapasztalható jelenségeket, sérüléseket és anyagmintáztokat.

A Phase One légi kamerarendszere RTK-val, vagyis valós idejű kinematikus helymeghatározással rendelkezik, nagy pontosságú mérési eredmény előállítására képes, ahogy a referenciarepülés is bebizonyította, 4mm pontossággal tudja a kijelölt műemléket, épületet, tárgyat felvételezni. A széles dinamikatartományának köszönhetően pedig a nagykontrasztú helyzetekben is tökéletes teljesítményt nyújt, így a képek részletesek és adatgazdagok.