Speciális felvételezési bemutató a Horvát Restaurátor Intézetnél

2023. 06. 30. | Articles, Cikk, Esemény, Hírek

 

A Horvát Restaurátor Intézet (HRZ) szervezésében került sor május 22-én, a Múzeumi Dokumentációs Központ dísztermében a „Kulturális örökség multispektrális rögzítése” című előadással egybekötött bemutatóra, ahol a kulturális örökség digitalizálás legspeciálisabb felvételezését digitalizálási specialistánk és  Phase One szakértőnk, Bedő Dániel prezentálta.

Az eseményen részt vett a Horvát Restaurátor Intézet, a Horvát Állami Levéltár, a Horvát Köztársaság Kulturális és Médiaminisztériuma, a Strossmayer Régi Mesterek Galériája HAZU, Múzeumi Dokumentációs Központ és a zágrábi Grafikai Kar. A bemutató során vásznakat és archív dokumentumokat vizsgáltunk meg látható és láthatatlan spektrumban egyaránt.

A helyszínen is bemutatott multispektrális technológia: a PhaseOne Rainbow

A “PhaseOne Rainbow” eljárás több multispektrális képalkotási technológia használatát teszi lehetővé egyetlen kamerarendszer alkalmazásában. Lényege, hogy különböző fénytartományon világító fényforrások és megfelelő szűrők használatával az emberi szem számára láthatatlan információk jeleníthetők meg a digitális képeken. Például a gép használatával egy helyszínelés során emberi folyadék, ujjlenyomat, vagy fegyverhasználat jelei is kimutathatók. A technológia ezen kívül számos célra felhasználható, elemzési vagy hitelesítési céllal művészettörténeti és bűnügyi területen. Az eszköz alkalmazása lehetővé teszi a rossz állapotban lévő szövegek olvashatóvá tételét, valamint polikróm felületek (festmény, kő, egyéb anyagok), vagy bármely egyéb szövet elemzését (például történelmi kutatás esetén az anyag és az életkor meghatározására).

A képalkotás során a kamerarendszer részét képező szűrőkorongok, valamint a különböző fényforrások a berendezés saját, Rainbow MSI elnevezésű szoftvere által vezérelve kapcsolódnak automatikusan ki és be. A pár percet igénylő folyamat során 8 kép készül. A rendszer képes arra, hogy az élességet a hullámhossz függvényében automatikusan állítsa, így a képalkotás megszakítás nélkül zajlik. A multispektrális technológia által egy non-invazív, tehát beavatkozás nélküli módszerrel vizsgáljuk az elemzett tárgyat. Minden alkalommal szükséges a 8 kép elkészítése, mivel az emberi szem nem képes eldönteni, melyik fényspektrumban fedezhető fel a kutatás, vagy a hitelesítési folyamat szempontjából releváns információ.

Különböző hullámhosszú fényforrások és speciális szűrők segítségével a műalkotásokat az alábbi technikákkal rögzítettük:

  • IRR (near infrared reflectography)
  • IRRFC (near infrared reflectography false color)
  • UVIL (ultraviolet induced infrared luminescence)
  • UVL (ultraviolet induced visible luminescence)
  • UVR (ultraviolet reflectography)
  • UVRFC (ultraviolet reflectography false color)
  • VIL (visible-induced infrared luminiscence)
  • VIS (visible reflected)